Houby rozkládají odpad: Americký startup cvičí houby, aby se živily odpadky a vytvářely opětovně použitelné suroviny

Staré pneumatiky a stavební odpad často končí na skládkách bez jakéhokoli dalšího užitku. Tuto skutečnost chce změnit americký startup Mycocycle, který k recyklaci využívá houby. Zakladatelka a generální ředitelka Joanne Rodriguez řekla magazínu TechCrunch:Vycvičíme houby, aby se živily odpadky a vytvářely obnovitelné suroviny na biologické bázi.“

Patentovaný proces využívá přirozené funkce hub k přeměně stavebního odpadu na suroviny použitelné ve stavebnictví. „Houby jsou přírodní čističe a stavitelé. Jejich myceliální sítě jsou velice účinné, snižují toxicitu materiálů a zároveň je přeměňují prostřednictvím biosorpce, biokonverze a biodegradace.“ uvádí na oficiálním webu.

Mycelium (podhoubí – shluk vzájemně propletených vláken, který je charakteristický zejména pro houby) je tvořeno přirozeně se vyskytujícím materiálem, který je odolný proti ohni a vodě, má dobré izolační schopnosti, je odolný a lehký. Může se tak stát surovinou použitelnou ve stavebnictví.

Mycocycle využívá kořenové struktury hub ke spotřebovávání a odstraňování toxinů ze stavebního odpadu a k výrobě ekologicky bezpečných a nezávadných stavebních surovin. Produkty, označované jako MycoFILL, MycoFIBER a MycoFOAM, mohou snížit potřebu získávání primárních surovin z přírody i plastových polymerů.

Tímto způsobem lze recyklovat celou řadu materiálů, jako je sádrokarton, koberce, guma nebo asfalt. Jde o poměrně jednoduchý proces.

Plné znění článku můžete nalézt na odkazu:

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/věda-a-technika/americký-startup-cvičí-houby-aby-se-živily-odpadky-a-vytvářely-opětovně-použitelné-surovin

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.