Staré pneumatiky a stavební odpad často končí na skládkách bez jakéhokoli dalšího užitku. Tuto skutečnost chce změnit americký startup Mycocycle, který k recyklaci využívá houby. Zakladatelka a generální ředitelka Joanne Rodriguez řekla magazínu TechCrunch:„Vycvičíme houby, aby se živily odpadky a vytvářely obnovitelné suroviny na biologické bázi.“
Patentovaný proces využívá přirozené funkce hub k přeměně stavebního odpadu na suroviny použitelné ve stavebnictví. „Houby jsou přírodní čističe a stavitelé. Jejich myceliální sítě jsou velice účinné, snižují toxicitu materiálů a zároveň je přeměňují prostřednictvím biosorpce, biokonverze a biodegradace.“ uvádí na oficiálním webu.
Mycelium (podhoubí – shluk vzájemně propletených vláken, který je charakteristický zejména pro houby) je tvořeno přirozeně se vyskytujícím materiálem, který je odolný proti ohni a vodě, má dobré izolační schopnosti, je odolný a lehký. Může se tak stát surovinou použitelnou ve stavebnictví.
Mycocycle využívá kořenové struktury hub ke spotřebovávání a odstraňování toxinů ze stavebního odpadu a k výrobě ekologicky bezpečných a nezávadných stavebních surovin. Produkty, označované jako MycoFILL, MycoFIBER a MycoFOAM, mohou snížit potřebu získávání primárních surovin z přírody i plastových polymerů.
Tímto způsobem lze recyklovat celou řadu materiálů, jako je sádrokarton, koberce, guma nebo asfalt. Jde o poměrně jednoduchý proces.
Plné znění článku můžete nalézt na odkazu:
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/věda-a-technika/americký-startup-cvičí-houby-aby-se-živily-odpadky-a-vytvářely-opětovně-použitelné-surovin