Vedoucí sekce udržitelného rozvoje: Ing. Kim Hortenská
Kontakt: hortenska@fld.czu.cz
Členové sekce:
doc. Ing. Miroslav Hájek, Ph.D. – Česká zemědělská univerzita v Praze
Doc. PaedDr. Tomáš Hák, Ph.D. – Univerzita Karlova
Ing. Eva Hoke, Ph.D., Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti
Ing. Romana Heinzová, Ph.D., Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti
Ing. Bc. Petra Palátová, Ph.D. - Česká zemědělská univerzita v Praze
Mgr. Erika Duchanová - Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj
Cíl
Cílem Sekce udržitelného rozvoje je sledování, monitorování, analyzování a popularizace udržitelného rozvoje v rámci bioekonomiky. Sekce aktivně podporuje zapracování udržitelného rozvoje do bioekonomické strategie na národní úrovni v České republice. Sekce také aktivně podporuje výzkum a inovace a pro lepší pochopení problematiky související s udržitelným rozvojem a úzce spolupracuje s ostatními sekcemi Platformy pro bioekonomiku v České republice.
Sekce udržitelného rozvoje se zaměřuje na následující oblasti:
- Udržitelný rozvoj – Bioekonomika bývá často spojována s udržitelným rozvojem, jelikož se zakládá na využívání obnovitelných biologických zdrojů (OBZ), přičemž klíčovým předpokladem pro OBZ je dostupnost dostatečného množství biomasy odpovídající kvality, která by měla být získána prostřednictvím udržitelné produkce. Sekce se tomuto tématu věnuje, jelikož dostupnost OBZ může být v rozporu s principy udržitelného rozvoje.
- Indikátory udržitelného rozvoje – Indikátory jsou odvozeny od tří pilířů TUR (Trvale udržitelného rozvoje) a z tří hlavních oblastí: výzkum a vývoj, vzdělávání, evropský a mezinárodní kontext a správu věcí veřejných. Tyto indikátory zahrnují klíčová témata udržitelného rozvoje, čímž se stávají zásadním prvkem pro strategii bioekonomiky.
- Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) – Program rozvoje do roku 2030 zahrnuje 17 cílů udržitelného rozvoje. Mezi tyto cíle patří i udržení průměrného oteplení Země pod 1.5 stupně Celsia. Bioekonomika výrazně přispívá k naplnění těchto cílů prostřednictvím své strategie, ve které prosazuje mj. snížení využívání fosilních paliv.
- Legislativa, politika a regulace související s udržitelností – Udržitelný rozvoj je součástí připravované bioekonomická strategie pro Českou republiku. Vedle této strategie lze principy udržitelného rozvoje nalézt i v aktuálních zákonech, vyhláškách a strategiích České republiky. Sekce udržitelného rozvoje monitoruje aktuální a připravované změny týkající se udržitelného rozvoje v české legislativě.
- Změna Klimatu – Bioekonomika jako disciplína, která se zabývá výrobou obnovitelných biologických zdrojů (OBZ) a jejich zpracováním, přispívá k úsilí o zmírnění změn klimatu. V rámci této problematiky sekce udržitelného rozvoje spolupracuje s ostatními sekcemi platformy a sleduje možnosti využití bioekonomiky v boji proti klimatickým změnám.
- Využití LCA a uhlíková stopa – Hodnocení životního cyklu a měření uhlíkové stopy patří mezi důležité kroky, které firmy v současnosti implementují do svých podnikových strategií. Sekce udržitelného rozvoje se zaměřuje na současnou problematiku a potenciální příležitosti pro využití bioekonomiky v rámci hodnocení životního cyklu a měření uhlíkové stopy.
- Účetnictví udržitelného rozvoje – Mimo LCA a uhlíkovou stopu, společnosti nyní podle aktuální legislativy začínají reportovat informace o udržitelnosti. V rámci účetnictví udržitelného rozvoje se bude sekce věnovat nefinančnímu reportingu a ESG, neboť tato oblast představuje prostor, kde může bioekonomika pro firmy sehrát klíčovou roli.